Monday, December 18, 2017

"The Shape of Water" Leads 21st Annual OFCS Nominations


The Online Film Critics Society, of which I am a voting member, released their annual award nominations announcements. The nominees are as follows:

Best Picture
A Ghost Story
Call Me By Your Name
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
mother!
Phantom Thread
The Florida Project
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director of a Motion Picture
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Guillermo del Toro, “The Shape of Water”
Jordan Peele, “Get Out”
Paul Thomas Anderson, “Phantom Thread”

Best Actor in a Motion Picture
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Gary Oldman, “The Darkest Hour”
James Franco, “The Disaster Artist”
Robert Pattinson, “Good Time”
Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”

Best Actress in a Motion Picture
Cynthia Nixon, “A Quiet Passion”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya
Sally Hawkins, “The Shape Of Water”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Best Supporting Actor in a Motion Picture
Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
Michael Stuhlbarg, “Call Me By Your Name”
Patrick Stewart, “Logan”
Richard Jenkins, “The Shape Of Water”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Best Supporting Actress in a Motion Picture
Allison Janney, “I, Tonya”
Holly Hunter, “The Big Sick”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Mary J. Blige, “Mudbound”
Tiffany Haddish, “Girls Trip”

Best Original Screenplay
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Guillermo del Toro, Vanessa Taylor, “The Shape of Water”
Jordan Peele, “Get Out”
Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Paul Thomas Anderson, “Phantom Thread”

Best Adapted Screenplay
Aaron Sorkin, “Molly’s Game”
James Gray, “The Lost City of Z”
James Ivory, “Call Me By Your Name”
Scott Neustadter & Michael H. Weber, “The Disaster Artist”
Sofia Coppola, “The Beguiled”

Best Documentary
Dawson City: Frozen Time
Ex Libris: The New York Public Library
Faces Places
Jane
The Work

Best Foregin Language Film
BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
Nocturama
Raw
Thelma
The Square

Best Animated Feature
Coco
In This Corner Of The World
Lego Batman Movie
Loving Vincent
The Breadwinner

Best Editing in a Motion Picture
Ben Safdie and Ronald Bronstein, “Good Time”
Lee Smith, “Dunkirk”
Paul Machliss, “Baby Driver”
Sidney Wolinsky, “The Shape Of Water”
Tatiana S. Riegel, “I, Tonya”

Best Cinematography in a Motion Picture
Dan Laustsen, “The Shape Of Water”
Darius Khondji, “Lost City Of Z”
Hoyte van Hoytema, “Dunkirk”
Rachel Morrison, “Mudbound”
Roger Deakins, “Blade Runner 2049”

Best Ensemble in a Motion Picture
Get Out
Lady Bird
Mudbound
The Post
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Breakout Star of the Year
Brooklynn Prince, “The Florida Project”
Dafne Keen, “Logan”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Tiffany Haddish, “Girls Trip”
Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”

Winners will be announced on Dec. 28.

No comments: